Ako naučiť dieťa na nočník?

Mnohí rodičia, ktorí vychovávajú svoje prvé dieťa, váhajú či s nácvikom používania nočníka začať; diskutujú to s pediatrom, čítajú knihy a pýtajú sa na radu svojich priateľov.  Pýtate sa ako dieťa naučiť nočník používať a v ktorom veku s touto výučbou začať; môže to byť trochu záludnejšie, pretože každé dieťa dospieva svojou vlastnou rýchlosťou, no nedávna štúdia dospela k záveru, že priemerný vek na začatie s týmto nácvikom je 27. mesiac. Niektoré deti začnú skôr, iné neskôr.

Tento nácvik môže byť vzrušujúcim zážitkom tak pre vás ako aj pre vaše dieťa; ako tak rastú, tak sa učí niečo nové.

Zopár vecí, ktoré treba mať na pamäti:

  • Po prvé by ste mali svoje dieťa naučiť „nočníkový žargón“ ako sú slová cikať, kakať, nočník a záchod.
  • Dieťa by malo mať slovnú zásobu vo výške aspoň 900 slov, takže bude schopné s vami jasne komunikovať a dá vám vedieť kedy potrebuje potrebu vykonať.
  • Tiež by malo byť schopné stiahnuť a vytiahnuť si nohavice, takže bude môcť ísť vtedy, keď to potrebuje.
  • Takisto by dieťa malo prejavovať záujem o použitie záchodu a prípadne v rámci toho klásť otázky.

Určite ste už počuli hororové príbehy o nácviku používania nočníka a zaujíma vás či vy a vaše dieťa ste prepravení to skúsiť; ak už vaše dieťa prejavuje záujem o používanie nočníka, využite to a začnite s výcvikom.

Vášmu dieťaťu môžete pomôcť naučiť ho nočníkový žargón dávno predtým, než samotný nácvik začne. Keď mu vymieňate plienku, hovorte slová, prípadne urobte grimasu, ktorou si bude spájať slová s danou aktivitou a neskôr, keď príde čas na nočník, to už bude mať ľahšie. Počas prebaľovania mu vysvetlite čo robíte a prečo to robíte, aby začalo chápať, ako to funguje.

Zoznámte ho s nočníkom, no nedávajte ho naň; povedzte mu čo to je a že je to len a len jeho. Pamätajte si, že je to preňho úplne nová vec – ak by ho to vystrašilo, nenúťte ho nočník používať. Akonáhle oňho prejaví záujem, môžete začať nechávať ho na nočníku sedieť oblečené. Keď už si dieťa na nočník zvykne, môžete mu stiahnuť nohavice a nechať ho sedieť na nočníku vyzlečené, aby si zvyklo aj na tento pocit. Počas jedného z týchto nácvikov sa mu môže niečo podariť čím si môže spojiť vykonávanie potreby s nočníkom.

Keď konečne nočník použije, urobte z toho veľkú vec!

Deti milujú, keď môžu potešiť svojich rodičov a pochvalou mu dáte najavo ako veľmi vás tým potešil. Použite metódu odmeňovania. Môže to byť nočníková truhlica s pokladom v podobe hračky, ktorú budú môcť otvoriť ak sa im podarí vykonať potrebu. Táto dodatočná odmena a podpora môže dieťa motivovať k používaniu nočníka dlhodobo.

Experti majú rozličné názory na to, či nechať dieťa cikať po stojačky; v skutočnosti nezáleží na tom, či vaše dieťa učíte cikať po stojačky, alebo po sediačky; všetko závisí na tom, ako dieťaťu tento proces vyhovuje a či dieťa samé chce sedieť, alebo stáť. Je tiež užitočné nechať vaše dieťa ísť na záchod s jeho otcom, alebo s iným mužským vzorom, aby videlo, že z používania záchoda nehrozí žiadne nebezpečenstvo ani „veľkým ľuďom“.

Dôležité je si pamätať, že to trvá nejakú dobu a chce to veľa trpezlivosti kým sa to dieťa naučí. Ostaňte pokojní a pamätajte, že je to pre dieťa všetko nové a taktiež veľmi vzrušujúce. Čím väčšia zábava to pre dieťa bude, tým lepšie to pôjde.